School Address:SUNY Purchase, 735 Anderson Hill Rd, Purchase, NY, 10577         Email: hxgnyadmin@googlegroups.com

Classroom Assignments

 
Print Friendly, PDF & Email

School layout map    School floor plans

Language Class
Teacher Grade/class Class room Time
韩璐璐 启蒙班 Pre K-1 B119 9:30am-11:30 am
马悦 启蒙班 Pre K-2 B120 9:30am-11:30 am
刘珉 启蒙班 Pre K-3 B228 9:30am-11:30 am
马尔罕 学前班 K-1 B121 9:30am-12:30 am
蔡 飙 学前班 K-2 B122 9:30am-12:30 am
雷婕 学前班 K-3 B123 9:30am-12:30 am
傅 耘 马立平 G1-1 B221 9:30am-11:30am
马捷 马立平 G1-2 B222 9:30am-11:30am
宋萍萍 马立平 G1-3 B216 9:30am-11:30am
郭思思 美洲华语 G1-4 B220 9:30am-11:30am
李谦云 马立平 G2-1 B209 9:30am-11:30am
李梦颐 马立平 G2-2 B213 9:30am-11:30am
吴华美 马立平 G2-3 B215 9:30am-11:30am
李文筑 美洲华语 G2-4 C016 9:30am-11:30am
刘培珺 马立平 G3-1 B211 9:30am-11:30am
韩晓英 马立平 G3-2 C018 9:30am-11:30am
刘晶晶 美洲华语 G3-3 C147B 9:30am-11:30am
孙凌云 马立平 G4-1 C105 10:30am-12:30pm
庞丽丽 马立平 G4-2 C107 10:30am-12:30pm
李 冰 美洲华语 G4-3 B212 10:30am-12:30pm
周志鹏 马立平 G5-1 C110 10:30am-12:30pm
王虹 美洲华语 G5-2 C111 10:30am-12:30pm
常秀 马立平 G6-1 C104 10:30am-12:30pm
盛瑾 美洲华语 G6-2 B223 10:30am-12:30pm
黄岳 马立平 G7-1 B207 10:30am-12:30pm
陈康燕 美洲华语 G7-2 B229 10:30am-12:30pm
杨志耕 标准/美洲华语 G8 C150 10:30am-12:30pm
林 宇 标准/美洲华语 G9 C146 10:30am-12:30pm
刘力明 AP Chinese B230 10:30am-12:30pm
雷天敏 CSL Basic C147 + C108 9:30am-11:30am
徐自云 CSL Intermediate C147 10:30am-12:30pm

 

Culture Class
Teacher Class Class room Time
Jenny Shien SAT Verbal Sr B230 9:30am-10:30am
Mark Yin SAT Math Sr. C107 9:30am-10:30am
雷明辉 折纸剪纸大班 Origami Sr. B212 9:30am-10:30am
Aihua Shea 油彩画 Advanced Drawing (Oil/Acrylic) Sr. C017 9:30am-10:30am
唐洁 围棋大班 GO Sr. C108 9:30am-10:30am
Chris Potts 国际象棋大班 Chess Sr. C104 9:30am-10:30am
Ray Bao 网页设计 Web Design C105 9:30am-10:30am
李影 魔术大班 Magic Sr. C111 9:30am-10:30am
程韬 奥数大班 Olympic Math Sr. B207 9:30am-10:30am
Sue Cazary 英文写作/阅读 English Writing/Reading B223 9:30am-10:30am
Richard Zhang 武术大班 Martial Art Sr. Hall 9:30am-10:30am
Mayte Vincens 拉丁舞大班 Latin Dance Sr. Hall 9:30am-10:30am
唐谦 绘画大班 Drawing Sr.1 B229 9:30am-10:30am
姚远 计算机游戏 iPad apps design C146 9:30am-10:30am
陈海 计算机语言 Computer Language Sr. C110 9:30am-10:30am
李影 魔术小班 Magic Jr. B228 11:30am-12:30pm
雷明辉 折纸剪纸小班 Origami Jr. B215 11:30am-12:30pm
Aihua Shea 卡通漫画小班 Cartoon Jr. B220 11:30am-12:30pm
唐洁 围棋小班 GO Jr. C108 11:30am-12:30pm
Chris Potts 国际象棋小班 Chess Jr. B209 11:30am-12:30pm
Li Wen 声乐小班 Vocal Class Jr. B213 11:30am-12:30pm
潘青 奥数小班 Olympic Math Jr. B221 11:30am-12:30pm
Vivian Tai 机器人技术 Lego Robotics Jr. B120 11:30am-12:30pm
Richard Zhang 武术小班 Martial Art Jr. Hall 11:30am-12:30pm
刘珉/曾渭莛 民族舞蹈小班 Folk Dance Jr. Hall 11:30am-12:30pm
唐谦 绘画小班 Drawing Jr. B211 11:30am-12:30pm
邓岳 铃木小提琴 Suzuki Violin Jr. C018 11:30am-12:30pm
黎皓 计算机画画小班 Computer Drawing Jr B216 11:30am-12:30pm
徐珉 Math Count Club Sr. B120 12:30PM-1:30PM
黄岳 少儿辩论俱乐部 Kid’s Debate Club B122 12:30PM-1:30PM
徐纲 AP物理,AP Physics B214 10:30PM-12:30PM

 

Adult Culture Class
Teacher Class Class room Time
刘运畴 中国象棋 Chinese Chess Club H-Room 10:30-12:30
Richard Zhang 成人太极拳 Adult Tai Chi Hall 10:30am-11:30am
Richard Zhang 武术 Martial Art (G4+ and Adult) Hall 9:30am-10:30am
苏红 队列舞 Line Dance Gym 9:30am-10:30pm
Mayte Vincens 拉丁舞 Adult Latin Dance Gym 10:30-11:30
康亚辉 民族舞 Adult Folk Dance Hall 10:30-11:30
苏红 交谊舞 Adult Ballroom Dancing Hall 10:30-11:30
Aihua Shea 中国画 Adult Brush Painting C017 10:30-11:30
Linda Wu 禅修 Meditation C016 11:30am-12:30pm
赵璐 瑜伽 Yoga Hall 9:40am-10:40pm
李 冰 爷爷奶奶英语 Grandparents English C150 9:30am-10:30am

 

 Posted by at 4:41 pm